29 Април 2022г.
Гр. София / Рига, 29.04.2022 г. – „Инвазията на Русия в Украйна от 24.02.2022 г. показа, че Инициативата „Три морета“ ще навлезе в нов, повратен момент. Тази инициатива никога не е била замисляна като военен или отбранителен съюз. Нейните три измерения – дигитално, инфраструктурно и транспортно – имат чисто икономическо приложение и реално искат чрез съвместни проекти и икономическа интеграция да запълнят празнините, които съществуват в свързаността от Балтийските страни до България и Черно море. Днес ние виждаме, че имаме изключителна потребност да разчитаме на отлична дигитална свързаност и кибер-сигурност, от надеждни доставки по автомагистрали и ж.п. линии, както и от гаранции за диверсификация и енергийна сигурност“. Това каза Петър Т. Иванов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България на Дигиталната конференция „Дигитална трансформация, умна инфраструктура, свързаност и сигурност“, която се проведе в Рига, Латвия вчера, 28.04.2022 г.
Събитието бе организирано съвместно между Американските търговски камари в Латвия и в България, в партньорство с „Дигитална Полша“ и Гугъл, и се проведе в хотел „Радисън Блу“ в латвийската столица.
Дигитализацията на региона „Три морета“ ще е от ключово значение за създаване, привличане и задържане на таланти. „Талантите вървят преди технологията и финансирането на проекти. Известно е, че има наличен капитал през множество инструменти – фондове на ЕС, дялов и рисков капитал, публично-частни партньорства и други.“ – посочи още Петър Иванов. „Например в България наскоро бе открит института INSAIT – за компютърни науки и изкуствен интелект, защото наш сънародник – учен от световна класа – успя да убеди два топ-универститета от Швейцария, две американски компании и 4 поредни български правителства, за да се създаде този институт в София.“ – даде пример той.
Конференцията бе открита с ключови послания от страна на Джон Каруайл, посланик на САЩ в Латвия, Раймондс Лапинс, заместник държавен секретар по икономическите въпроси, Министерство на икономиката, Латвия и Едгарс Бондарс, специален посланик на Латвия за Инициативата „Три морета“.
Фокус на дискусиите ще е провеждането на трансформационни процеси по време на значими геополитически промени в региона „Три морета“. Войната на Русия в Украйна подчерта необходимостта от по-сигурни цифрова инфраструктура, услуги и политики в Европа, както и важността на силното трансатлантическо партньорство, което да подкрепя нашите демокрации. Панел «Дигитализация» бе модериран от Михал Кановник, председател на „Дигитална Полша“ и на „Дигиталната коалиция на ЦИЕ“ и в него взеха участие още Артурс Томс Плеш, министър на опазването на околната среда и регионалното развитие, Латвия (отговаряща институция за дигитализацията), Марк Борис Андриянич, министър на дигитализацията, Словения, Иън Бжежински, старши сътрудник, Алтантически съвет, Вашингтон, САЩ и Марта Послад, директор за ЦИЕ и трансатлантически публични политики, Google.
Запис на конференцията може да видите тук: https://fb.watch/cHlC2wwacf/
Инициатива „Три морета“
Инициативата „Три морета“ е регионална икономическа платформа. Тя е създадена, за да запълни съществуващите празнини по отношение на свързаността в енергетиката, транспортна инфраструктура и дигитализацията, както и да насърчи догонването по икономически показали сред страните-членки на ЕС и да скрепи трансатлантическите връзки. Предишните срещи на върха на ИТМ се състояха в Хърватия (2016 г.), Полша (2017 г.), Румъния (2018 г.), Словения (2019 г.), Естония (2020 г.) и България (2021 г.).
Срещата на върха и бизнес-форума на Инициативата „Три морета“ през 2022 г. ще се проведе на 20-21 юни в Рига, Латвия.
За Американска търговска камара в Латвия
Американската търговска камара в Латвия говори от името на около 150 водещи американски и международни компании в Латвия. АмЧам е отдадена да насърчава търговията, инвестициите, партньорството и приятелството между САЩ и Латвия. Тя е форум за бизнес, обмен на знания, контакти и изграждане на политики за своите членове и партньори. Повече: www.amcham.lv
За Американска търговска камара в България
Американската търговска камара в България (AmCham Bulgaria) е гласът на Трансатлантическата икономика в България вече над 27 години. Тя обединява над 300 американски, мултинационални и български компании с доказана репутация.
Камарата членува в обединението на Американските търговски камари в Европа (ACE, AmChams in Europe), партньор е на Търговската камара на САЩ (U.S. Chamber of Commerce) във Вашингтон. Подкрепя Инициативата „Три морета“ от 2019 г.
Доклади на АмЧам България
Доклад «Здравеопазването като инвестиция» - юни, 2021 г.
Доклад «Декарбонизация на българската електроенергетика» - януари 2022 г.
Американските инвестиции в България (1990 – 2016)