17 Февруари 2022г.
-
Докладът анализира три сценария за постигане на пълна декарбонизация на българската електроенергетика до 2050 г.
-
Той предлага набор от препоръки за бъдещата инвестиционна среда и политики за плавен и уреден енергиен преход, който да осигури сигурността на доставките в унисон с целите за декарбонизация на ЕС.
-
Американската търговска камара в България започва серия от представяния на доклада пред институции, заинтересовани страни и медии.
Гр. София, 17 февруари 2022 г. – Американската търговска камара в България е готова със своя изцяло нов доклад „Декарбонизация на енергетиката на България.“ Това широкообхватно проучване включва три сценария и пакет от препоръки за политика, която да оформи по-добре инвестиционната рамка, чрез която да се позволи навлизането на нови технологии, с които да се постигнат целите за декарбонизация на ЕС, както и да се приемат механизми за плавен и справедлив енергиен преход, като в същото време се запази устойчивостта и жизнеспособността на енергийната система на България, защити се конкурентоспособността на местната икономика и се гарантира сигурност на енергийните доставки за бизнесите и домакинствата.
Докладът предлага стратегически подход за отговорен енергиен преход в посока декарбонизация на електроенергийния сектор на България. изследването е резултат от шестмесечен труд на екип на водещата консултантска компания за подобни анализи - Compass Lexecon. Още с началото на проекта Комитет „Енергетика и минерални ресурси“ на Камарата се ангажира с ключови институции и различни заинтересовани страни за определяне на дефинициите на възможните сценарии и показалите, които да се вземат под внимание, както и при подбиране на източниците на данни и на конкретните данни. Концепцията на доклада включва използване на солидни данни и потвърдени допускания, които произтичат от някои от най-релевантните документи, касаещи развитието на енергетиката и опазването на климата, приети от ЕК и България. Такива са Националният план „Климат. Енергетика“, планът „Готови за 55“ на Европейската комисия от 2021 г. (Fit for 55), както и Референтният сценария на ЕС за 2020. Докладът анализира следните ключови индикатори за представяне: инсталирана мощност, гъвкавост, инвестиции, емисии и разходи (цена).
„Американската търговска камара и нашите над 300 членове доказваме за пореден път, че желаем да споделяме своят глобален опит и да се ангажираме с българското правителство и с ключови заинтересовани страни в подкрепа на общите усилия за повишаване на икономическия растеж и просперитет на България. Това е вторият поред наш доклад, с който се стремим да се подобри и реформира даден сектор. Например, през 2021 г. нашият Комитет „Здравеопазване“ представи анализа „Здравеопазването като инвестиция“ – това е холистичен доклад с конкретни предложения за реформиране на функционирането на здравната система у нас.“ – посочи Оливие Маркет, президент на Американската търговска камара в България.