21 Септември 2023г.
Общото събрание на Американска търговска камара в България одобри Доклада на Борда на директорите за 2022 г. и гласува Бюджета на организацията на 2023 г.
Гр. София, 21 септември 2023 г. – Вчера, 20.09.2023 г. Американска търговска камара в България (АТК) проведе своето годишно Общо събрание. На него бяха представени Доклад на Борда на директорите на Камарата за 2022 г., Финансов отчет за 2022 и Бюджета на организацията на 2023 г. Всички представени документи бяха одобрени от Общото събрание. На него присъстваха членове на Борда на директорите, главният изпълнителен директор Иван Михайлов и множество представители на членовете на организацията. Гост на събитието бе Хана Каменецки, старши търговски съветник към Посолството на САЩ в България.
„Отминалата 2022 г. беше година със засилен фокус върху членовете, проведохме редица събития, с които продължихме да настояваме за подобряване и развитие на бизнес климата в страната и съумяхме да позиционираме Камарата в България, Европа и в Съединените щати. Благодарни сме на нашите членове и партньори, в т.ч. и на колегите от Посолство на САЩ. Благодаря на екипа на Камарата , които изпълни Планът ни за 2022 г. с прецизност и отдаденост.“ – каза по време на своята реч Оливие Маркет, президент на Американска търговска камара в България.
„Щастливи сме, че имаме Американска търговска камара в България като наистина посветен партньор и приятел, с когото работим заедно в редица области, като върховенство на закона, образование, енергетика, здравеопазване, дигитализация и др. тук в България.“ – посочи Хана Каменецки, старши търговски съветник към Посолство ан САЩ в България.
Също така, Общото събрание избра „АФА“ ООД – дългогодишен член на АТК – за Регистриран одитор за 2022.
Приоритети на Американска търговска камара в България
Регионално и трансатлантическо застъпничество
Ние промотираме търговията и инвестициите между България и САЩ и Канада с присъствени или виртуални събития на редица равнища.
Вече над година Офисът на АТК във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ помага български компании да навлязат на пазара в САЩ и обратното – насърчава американски компании да инвестират в България.
Регионални и международни инициативи
Сред членовете си АТК има иконични брандове и водещи компании. Комбинацията между техният фокус върху основната им дейност и органичната им ангажираност с АТК помага всички заедно да постигаме по-добро позициониране и сътрудничество на национално и регионално нива.
Нашите два експертни и безпристрастни доклада целят реформа в секторите „Енергетика“ и „Здравеопазване“, като предлагат солидни решения и отговарят на изискванията на Европейската Зелена сделка и личното благополучие на гражданите. Пред завършване е третият наш доклад – за икономическото партньорство между САЩ и България за периода 1990-2022 г.
Имаме продължаващ ангажимент с Инициативата „Три морета“.
АТК партнира с други девет Американски търговски камари в региона на Западните Балкани, за да стане тази част на Европа по-благоприятна за търговия, транспорт и правене на бизнес. Това е нашият принос за присъединяването на тези държави към Европеския съюз.
Устойчив бизнес климат и инвестиции
По темата „Върховенство на закона и борба срещу корупцията“ АТК наскоро рестартира работата на коалиция с други двустранни търговски камари в България. Нашите общи действия са видими и с правилната сила. През януари 2023 г. заедно с предишния посланик на САЩ у нас Н. Пр. Херо Мустафа заедно отправихме силни послания към политическия елит и апелирахме отново за нуждата от смели действия за реформи.
АТК подкрепя на думи и на дела по-бързото приемане на България в Еврозоната и в Шенгенското пространство. След като страната е интегрална част на Трансатлантическата икономика, това приемане е логично и необходимо.
Дигитална икономика и иновации
Дигиталната трансформация, кибер сигурността и защита на личните данни трябва да са част от работата на всяко едно стабилно правителство, което да осъществи нужните политики и да изгради надеждни платформи за една по-добра дигитална среда за България и нейните граждани.
Иновациите, научните изследвания и внедряването им трябва да получат своя нужен капацитет и среда за технологичен трансфер. Едно от условията за това е по-добрият бизнес климат, за да може България да се забелязва от световните инвеститори и предприемачи.
Човешки капитал
Повишаване на чувствителността по темите за разнообразието и включването (DEI), за да могат компаниите да приемат и прилагат правилните политики, с които хората да приемат различията. Така всички хора биха имали едно по-добро работно място и ще се развиват.
Инициативата EmpowerHer намери добра почва сред нашите членове.
Образование и бъдещето на работната сила – България има някои значими постижения в сферата на образованието, но реалната бездна между училищата и унивеситетите, от една страна и бизнеса – от друга, е реалност. Експертите на АТК могат да помогнат с по-добри бизнес-ориентирани програми и професионално образование. Институции като Комисията „Фулбрайт“, Фондация „Америка за България“, Американския колеж в София, Американския университет в България и др. вече формират едно бъдещо поколение от образовани, дръзки, позитивни хора с ценности. Ние трябва да правим повече с тях заедно.
За Американска търговска камара в България
Американската търговска камара в България (AmCham Bulgaria) е гласът на Трансатлантическата икономика в България вече над 28 години. Тя обединява 331 американски, мултинационални и български компании с доказана репутация.
Камарата членува в обединението на Американските търговски камари в Европа (ACE, AmChams in Europe), партньор е на Търговската камара на САЩ (U.S. Chamber of Commerce) във Вашингтон. Подкрепя Инициативата „Три морета“ от 2019 г.
Библиотека
Доклад «Здравеопазването като инвестиция» - юни, 2021 г.
Доклад «Декарбонизация на българската електроенергетика» - версия, септ. 2022 г.
Американските инвестиции в България (1990 – 2016)
Доклад „Трансатлантическата икономика“, 2023 г. – издание на AmChamEU
Допълнителна информация:
Абонирайте се за седмичния бюлетин с новини от AmCham (България, Европа и САЩ), от членове на Камарата и специфични анализи
Направете контакт с профила на Камарата в LinkedIn