09 Март 2022г.
Сферата на бизнеса в България включва висока конкуренция между фирмите. В процеса на изграждане и развитие на бизнеса, предприемачите са изправени пред различни трудности. Поради това не всички бизнесмени "се задържат" в продължение на повече години. Около 60% от новите проекти "изгарят" поради кризи и други проблеми. В този пост ще разгледаме няколко правила как предприятията могат да останат ефективни и да консолидират позициите си на пазара?
Минимизиране на разходите
Най-важната мярка за поддържане на ефективност е намаляването на разходите до минимално ниво. Ремонти, обучения, развитие на маркетингови изследвания и други - всичко това може да се направи на най-ниската възможна цена с подходяща организация и планиране. Препоръчва се също така да се анализират цените от няколко доставчици: доста често е възможно да се намерят по-добри цени, което ви позволява да спестите значителна сума пари.
Можете също така да намалите разходите, като оптимизирате персонала. Ако е необходимо, можете да намалите най-малко полезните разходи. Освен това можете да помислите за използване на услугите на специалисти от трети страни (ако е необходимо).
Рационализиране на финансовите сделки
В трудни ситуации много предприемачи решават да вземат фирмен заем за по-нататъшно развитие на бизнеса, но това не за всички е най-добрият вариант. Както показва практиката, в нестабилни пазарни ситуации, когато търсенето на продукти или услуги падне, плащането на месечни вноски по фирмените кредити води до опустошителни последици за юридическите лица. Това е особено опасно в случай на кредити в чуждестранна валута. Ето защо, специалистите съветват да се теглят заеми в български левове за по-голяма сигурност.
Сортиране на контрагенти
Ако вашият бизнес включва работа с длъжници, трябва да прегледате предложенията им и да сортирате контрагентите, в чийто финансов капацитет се съмнявате. Това важи особено за длъжниците, които забавят плащанията си редовно. Бъдете сигурни, че ако контрагентите не са изрядни в плащанията си в стабилно време, то в кризисни ситуации те ще донесат още по-големи проблеми на бизнеса ви.
Източник: pss.bg