21 Ноември 2023г.
През зимата най-големият проблем, с който се сблъскват дивите птици по нашите улици, дворове и балкони, е липсата на подходяща храна. Много от нас са готови да им подадат ръка в студените дни, но възникват множество въпроси, като например с какво да (не) ги храним, каква хранилка да изберем, къде да я поставим и какви птици да очакваме на нея. Отговорите дава илюстраторът Милена Радева в първата си самостоятелна книга „Птиците на моята хранилка“ (изд. „Българска илюстрация“).
Практическото ръководство включва 38 вида птици, които все още можем да срещнем на любителските хранилки в градска и полуградска среда. Всяко описанието запознава читателя с най-разпознаваемите им отличителни белези, традиционни местообитания, любима храна и щрихи на характера им, както и е придружено от живи научни илюстрации.
„Това един отдавна мечтан проект, по който имах щастието да работя през 2023 година. Изданието е замислено като любителски определител-дневник, насочен както към най-малките читатели и техните родители, така и към всеки, който има интерес към птиците около нас и би искал да постави хранилка, но не знае откъде да започне. За мен е важно да се провокира уважение към дивия живот от ранна възраст, а най-прекият път да постигнем това е като го онагледим по разбираем и приятелски начин,“ споделя Милена Радева.
В края на книгата е предвиден читателски дневник, в който начинаещите откриватели-орнитолози да записват своите наблюдения, а за тяхно улеснение изданието е придружено от хранилка, която да сглобят сами стъпка по стъпка.
Повече информация за „Птиците на моята хранилка“ може да намерите в YouTube канала на изданието, както и на сайта на издателство „Българска илюстрация“.
За Милена Радева
Завършила е бакалавърска и магистърска степен в Националната художествена академия, специалност „Книга и печатна графика“, а през 2017 г. защитава своя дисертационен труд „Българска художествена илюстрация от началото на 40-те до края на 80-те години на ХХ век. Тенденции и явления“. Автор е на различни статии по темата за илюстрацията в България и е художник на над 200 издания за деца. През 2018 г. възражда единственото в България Биенале на илюстрацията, като трите му издания до момента са представили 1 000 творби на близо 500 родни илюстратори от страната и чужбина. През 2020 г. основава издателство „Българска илюстрация“, в чийто фокус попадат български автори и илюстратори на литература за деца.