04 Декември 2017г.
Това е първо издание на книгата в България, превод от руски. Автори на „Наръчник на изобретателя“ са д-р Олга и Николай Богатирьови, които провеждат курсове по проблемите на систематичната креативност, решаването на изобретателски проблеми и био вдъхновен дизайн в програмите на университети във Великобритания и по света.
Книгата се основава на Теорията за решаване на изобретателски задачи (ТРИЗ), и на Био ТРИЗ, която обединява закони от живата природа в процеса на вземане на решения. Наръчникът е „набор от универсални правила, които следва да се взимат предвид при решаването на какъвто и да е проблем, даже ако той изглежда нерешим“.
Участници: д-р Олга Богатирьова и д-р Венцислав Стоев
Едно мнение за книгата – от Сергей Пенов, „Стоматологичен свят“
„Искам да споделя своето впечатление от книгата „Наръчник на изобретателя“. Пред ден я прочетох. Въздържам се да ви призова: „Купете си я и я прочетете! Веднага ще ви донесе успех!“ Не мога да го твърдя – книгата трябва да се прочете много пъти, да се осмисли, за да ви донесе успех.
„Наръчник на изобретателя“ се основава на Теорията за решаване на изобретателски задачи (ТРИЗ), и на Био ТРИЗ, която обединява закони от живата природа в процеса на вземане на решения.
Бих поставил книгата в раздел „Бизнес литература“, най-малкото защото е изпълнена с многобройни, блестящи и съвсем прагматични примери, които ви дават решения. Струва си също така да се отбележи, че „според документите, публикувани във Форбс през 2013 г. Самсунг са спестили $100 милиона от своите първи няколко проекта благодарение на ТРИЗ“.
За да вникнете в наръчника обаче на първо място трябва да се запознаете с „Речника“ – стр. 23 - това са използваните ключови думи в книгата и значението им. После внимателно да навлизате в съдържанието.
Както е обяснено, наръчникът е „набор от универсални правила, които следва да се взимат предвид при решаването на какъвто и да е проблем, даже ако той изглежда нерешим“.
Лично мен ми привлякоха вниманието „40-те принципа на изобретяването“, публикувани в края на книгата – с убедителни примери, обяснения, илюстрации. 13-ият принцип гласи „Отзад напред“ – „Всяко действие може да се преобърне, за да достигне желания ефект“. Воден не само от този принцип, а и от детски интерес, аз бях провокиран да чета книгата „Отзад напред“. Определено се получи. Това бе моят подход. Вие опитайте отначало.
А когато стигнете до 7 глава, не я пропускайте, за да разберете как да откриете скритите ресурси - за постигане на впечатляващ резултат. Там е публикуван един от любимите ми примери: „Повече пространство за шимпанзетата“. Откритие на Джералд Дурел - клетката на шимпанзето остава малка, но пространството вътре става 5 пъти по голямо. Дурел променил прътите в клетката - от вертикални на хоризонтални. Това увеличило наличното пространство и направило удобно катеренето на шимпанзето по тях...
Това е, съвсем накратко, от мен. С останалото – в подробности – можете да се запознаете от 128-те страници на наръчника.“
За допълнителна информация: д-р Венцислав Стоев, 0887566912