Докладът IBM X-Force показва, че през 2011 г. ще се увеличи двойно броят на софтуер, осигуряващ защита на мобилните устройства
14 Октомври 2011г.
14.10.2011 г., София: IBM публикува резултатите от своя доклад X-Force 2011 Mid-Year Trend and Risk Report, който показва бързо променящия се пейзаж на ИТ сигурността, характеризиращ се с добре планирани атаки, нарастваща уязвимост на мобилните устройства и нови видове заплахи. За да помогне на клиентите си да се справят с тези и други проблеми, свързани със сигурността, IBM откри Институт по сигурността - Institute for Advanced Security за Азиатско-Тихоокеанския регион.
"Честите случаи на пробиви на сигурността през тази година показват предизвикателствата, с които организациите се сблъскват най-редовно при изпълнение на тяхната стратегия за сигурност. Въпреки че ние знаем как да се защитаваме на техническо ниво срещу много от тези атаки, организациите не винаги имат разработени вътрешни оперативни практики, за да противодействат сами", казва Том Крос, мениджър Threat Intelligence and Strategy for IBM X-Force Cross.
X-Force 2011 Mid-Year Trend and Risk Report се основава на данни, събрани чрез изследване на IBM върху обществената уязвимост, както и на мониторинг и анализ на близо 12 милиарда случая на ден, свързани със сигурността, от началото на 2011 г. Докладът IBM X-Force 2011 установява, че нарастват случаите на нарушаване на системите за сигурност на тези устройства, както и че процентът на критичните атаки на сигурността се е утроил до този момент през 2011 година. Проучването посочва и тенденция за двойно увеличаване през 2011 г. на броя на софтуери, осигуряващи защита на мобилните устройства.
Докладът регистрира нови видове атаки на сигурността, които набират скорост през тази година. Сред тях са:
- Екипи на професионалисти, чиято цел е събиране на важна информация и стратегическо разузнаване. Тези атаки често са наричани Advanced Persistant Threats (APTs);
- “Whailing” (китолов) - атака, с която се осигурява достъп до личните данни и информация на лица, разположени на високи постове в дадена компания
- Атаки от “hacktivist" групи, насочена към уеб-сайтове и компютърни мрежи; най-често имат политически цели, а не само финансова изгода
- Анонимните прокси сървър са се увеличили четири пъти за период от три години
X-Force 2011 Mid-Year Trend and Risk Report докладът също така разкрива някои подобрения в областта на компютърната сигурност, които показват напредък в борбата срещу престъпността в Интернет.
- През първата половина на 2011 г. е отчетен спад на атаките на уеб приложения от 49 % от всички оповестени атаки до 37%
- Критичните атаки на уеб браузърите са достигнали най-ниското си ниво от 2007 г. насам
- Отчетен е значителен спад на спам съобщенията през първата половина на тази година
За да спомогне за справянето с проблемите, свързани със сигурността и да насърчи сътрудничеството сред лидерите в индустрията за ИТ сигурност, IBM стартира IBM Institute for Advanced Security в Азиатско-тихоокеанския регион. Докладът IBM X-Force посочва, че страните от Азиатско-тихоокеанския регион имат най-сериозни проблеми със спам съобщенията и ИТ сигурността. От Индия се изпраща около 10% от целия регистриран спам в днешно време, като Южна Корея и Индонезия също имат сериозни подобни проблеми.
X-Force 2011 Mid-Year Trend and Risk Report се извършва от екипа X-Force – организация за изследвания в областта на сигурността в рамките на IBM, който досега е анализирал и проучил повече от 50 000 случая на атаки на сигурността от 1997 г. насам. С близо 50 години на развитие на ИТ сигурността и иновациите в тази област, IBM е единствената компания, която извършва експертни научни изследвания, предоставя продукти, услуги, консултации и изгражда бизнес партньори в световен мащаб, с цел да предостави цялостни решения за ИТ сигурност.
-
До 20 май продължава ранната регистрация в Конкурс Български награди за уеб, издание 2012
Ранната регистрация в конкурс Български награди за уеб, в която кандидатите могат да се възползват от 20 % отстъпка продължава до 00.00 часа на 20 май 2012 г. (неделя).
-
Конкурс Български награди за уеб с нови спонсори и партньори
Конкурс Български награди за уеб 2012, организиран от Българска уеб асоциация има нови спонсори и партньори. Своята подкрепа за професионалния конкурс за уеб потвърдиха Изи Онлайн АД, Jobs.bg, NewTrend.bg, БАСКОМ, Фондация “Клъстер информационни и комуникационни технологии” и Българска Aсоциация на Pекламодателите (БАР).
-
Искате ли колата на Бонд?
Потърсете я в carmarket.bg, новият сайт на „Нетинфо”.
-
Българска уеб асоциация стартира на 7 май четвърто издание на професионалният конкурс Български награди за уеб
Основната цел на конкурса е да поощри професионализма в уеб, като стимулира добрите практики. Български награди за уеб ще бъде активно популяризиран сред медии, представители на бизнеса, държавни институции и фирми, свързани с ИКТ сектора.
-
Корпоративен Блог на Фит Дизайн
Обновеният корпоративен блог на уеб студио Фит Дизайн предлага полезни съвети на тема уеб дизайн и SEO оптимизация.



